8 tipů na údržbu oblečení z kašmíru

Kašmírový svetr vám vydrží celý život, pokud se budete řídit několika pravidly údržby tohoto luxusního materiálu.

  1. Kašmírové oblečení není potřeba po každém použití prát, stačí ho nechat provětrat a poté složit, nedoporučujeme ho uskladňovat pověšené na ramínku.
  2. Při praní nikdy nepoužívejte vodu teplejší než 20 °C. Teplota je velmi důležitá, v teplejší vodě by mohlo dojít ke sražení a plstnatění kašmíru.
  3. Při praní v ruce svetr důkladně vymáchejte ve stejně teplé vodě, v jaké jste svetr vyprali. Při změně teploty při praní a máchání by se svetr mohl srazit. Poté z něj rukama vymačkejte co nejvíce vody, na domačkání zbytku vody použijte froté ručník, na který svetr rozložíte, ručník postupně i se svetrem budete pomalu rolovat a vytlačovat vodu do ručníku. Nakonec svetr volně rozložte a vytvarujete na suchý ručník a nechte volně doschnout. Svetry v žádném případě nesušte v sušičce. Při sušení teplým vzduchem může dojít ke sražení. I při sušení chladným vzduchem v sušičce může dojít k přesušení, a tím i k poškození svetru.
  4. Většinou je doporučováno praní ruční, ale není problém využít ultra jemný program v pračce, pokud máte program s uvedenou nízkou teplotou.
  5. Při praní a odstřeďování v pračce na speciálním programu na vlnu doporučujeme odstřeďovat při otáčkách maximálně 1000 otáček/min. Svetr vypraný a odstředěný v pračce poté také rozložte na suchý ručník, vytvarujte a nechte volně doschnout.
  6. K praní používejte prací prostředky určené na vlnu.
  7. Svetry není potřeba žehlit. Pokud se přesto rozhodnete svetr přežehlit, dodržujte symbol uvedený na etiketě svetru. Pokud etiketa chybí, lze vždy lehce vyžehlit napařovací žehličkou s vlahou teplotou na program hedvábí-vlna.
  8. Nepoužívejte bělidla ani jiné odstraňovače skvrn, pokud budete mít svetr ušpiněn, raději ho nechte vyčistit v čistírně. Předejdete tak zbytečnému poškození materiálu.

 

Při nošení se na svetru mohou tvořit chomáčky vlny. Tyto chomáčky lze lehce odstranit rukou nebo použít elektrický přístroj k jejich odstranění, tzv. odstraňovač žmolků, který je k dostání v obchodních řetězcích nebo prodejnách elektro.

      

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.